A bartsgrl
2006.01.14. 21:50
Mrai Sndor: A bartsgrl
Nincs emberi kapcsolat, mely megrendtbb, mlyebb lenne, mint a bartsg. A szerelmesek, igen, mg a szlk s gyermekek kapcsolatban is mennyi az nzs s a hisg! Csak a bart nem nz; msklnben nem bart. Csak a bart nem hi, mert minden jt s szpet bartjnak akar, nem nmagnak. A szerelmes mindig akar valamit; a bart nem akar nmagnak semmit. A gyermek mindig kapni akar szleitl, tl akarja szrnyalni atyjt; a bart nem akar kapni, sem tlszrnyalni. Nincs titkosabb s nemesebb ajndk az letben, mint a szkszav, megrt, trelmes s ldozatksz bartsg. S nincs ritkbb.
Montaigne, mikor eltndtt az rzs fltt, mely La Botie-hez fzte, ezt mondotta: „Bartok voltunk... Mert volt , s mert n voltam n.”
Ez felette fontos. S Seneca ezt rja egyhelyt Luciliusnak: „Aki bart, szeret, de aki szeret, nem mindig bart.” Ez a megllapts tbb is, mint pontossg: ez mr az igazsg. Minden szeretet gyans, mert nzs s fukarsg lappang hamujban. Csak a bart vonzalma nzetlen, nincs benne rdek, sem az rzkek jtka. A bartsg szolglat, ers s komoly szolglat, a legnagyobb emberi prba s szerep.
(Forrs: Mrai Sndor: Fvesknyv )
Hamvas Bla: A bartsg
Minden bartsg azzal a homlyos rzssel kezddik, hogy valahol mr tallkoztunk. Mintha rgen testvrek lettnk volna. Mg inkbb, mintha ikrek lettnk volna. S ezrt a tallkozs csak viszontlts. Amikor pedig az ember bartjtl elszakad, tudja, hogy ez a tvozs csak ltszat. Valahol egytt marad vele gy, ahogy egytt volt vele a tallkozs eltt.
A kzssghez legalbb hrom ember kell. De ahol hrman vannak, onnan Philia mr eltvozik. Az n s a Te kett. Mindig csak kett. Eggyel tbb, mint amikor az ember egyedl van, eggyel kevesebb, mint amikor az ember kzssgben van. Az n - Te kapcsolata kln egzisztencilis kr: az individuum s a kollektvum kztt a lt sajtos kre. A magny s a kzssg kztt. Az egyedllt s a sokasg kztt.
Az Egy s a Hrom kztt. Ez a kett a Philia vilghelye.
A bartsg a ltnek az a kre, ahol az n is megmarad, a kzssg is teljesl s tovbb l rintetlenl, de a kett kztt s a ketttl fggetlenl a ltnek teljesen j, sem az egyikbl, sem a msikbl le nem vezethet, harmadik lehetsge tmad. j ltforma nylik meg. Ez a bartsg.
A szerelem titka, hogy a kettbl egy lesz, a bartsg titka, hogy az egybl kett. Ezrt a szerelem fordtott bartsg, gy, hogy az egyikbl mindig szivrog t valami a msikba. A szerelem nha olyan, mintha egybl kett lenne, holott mindig kett volt, s csak a szerelem tette eggy. A bartsg pedig nha olyan, mintha kettbl egy lenne, pedig mindig egy volt, csak a bartsg tette kettv.
A bartsgnak ngy formja van: a hsies, az intim, a szellemi s a jtkos. De az igazi bartsg mind a ngyet egyesti, s ezrt nyugodtan mondhat, hogy ez a bartsg ngy dimenzija. A hsiessg az, hogy felldozom rte letemet; a szellemi az, hogy ahol egytt vagyok vele, az a szellem vilga; a jtk az, hogy oly vidman jtszom vele, mint a gyermek; az intim az, hogy feltrom magam.
Ebben a mlysgben csend van, zavartalan nyugalom, s mozdulatlan bke. Ez az idill vilga. Ez az aranykor. Ami a szerelemben csak ritkn, pillanatokra teljesl, a hatrtalan megnyugvsbl kiragyog boldogsg: az a bartsgban llandan jelen van. (...) A bartsg azzal kezddik, hogy mind a ketten az idillbe lpnek. S itt nincs szksg vgyra, kvnsgra, erre, kzdelemre, az idill nem ismer hinyt s minden szenvedlyt kielgt. Ezrt a bartsg mlyebben van, mint a szeretet, s mlyebben, mint a szerelem.
Azt mondjk, a szerelem kltv tesz. Gyakran. A bartsg az letet teszi kltiv s kltszett. A szerelembl a kltszet hamar kivsz, mert a szerelemnek minden csak eszkz, hogy a vilgegyetem kt legnagyobb ellenttt, a frfit s a nt egybeolvassza. A bartsg maga ez a potikus kapcsolat. s a verseket nem rjuk, hanem ljk
|