cirrhopp
A meghivk s az dvzllapok elkltztek - Tovbb a Galatea oldalra
Image Hosted by ImageShack.us
 
Men
 
 
Kedvenceim
 
Szmll
Induls: 2005-03-01
 
rdekessgek
rdekessgek : A borderline szemlyisgzavar

A borderline szemlyisgzavar

  2006.01.11. 12:04

pszicholgia

 

 

Trkeny n, heves indulatok - a borderline tnetekrl

'Ha n borderline, elkeseredett kutatsa a lnyeg s rtelem utn, elvezetheti a kezelshez. Terpia segtsgvel megtanulhatja az impulzusok fken tartst s a fjdalmas rzelmek elviselst elg hosszan ahhoz, hogy azok eredete feltrhat legyen. A terapeutval val kapcsolaton keresztl megtanulhatja, hogy a trds kpes tllni a csaldst. Amint egyre jobban bzik msokban, megtanul bzni nmagban is.'

A borderline szemlyisgzavar (borderline personality disorder - BPD), melyet Magyarorszgon idnknt rzelmileg labilis vagy hatreseti szemlyisgzavarnak is szoktak nevezni, gytrelmes llapot. Az okokat s gygymdokat illeten egyelre sok a ktsg s a nzeteltrs, m azt senki nem vitatja, hogy a borderline tnetek nagyon fjdalmasak, s elszenvediknek szakrt segtsgre s krnyezetk tmogatsra van szksgk.

Bizonytalansg, kosz, dh

'Ha n borderline, gy rzi lete trkeny, reszket, hinyzik belle a szilrdsg, az llandsg. Idnknt fnyes s intenzv rzelmekben lhet, mskor resnek, unalmasnak ltja az lett. Vadul kitrhet, ktsgbeesett erfesztssel kvetve impulzusait, hogy enyhtse a bels fjdalmat s ltrehozzon egy szemernyi identitst.' - rja a borderline-ok terpijban sok ves tapasztalattal br Richard Moskovitz nagysiker knyvben. Majd gy folytatja:

'Borderline-nak lenni azt jelenti, hogy az ember kevss rzi, kicsoda valjban s mitl kap ert. Szlssges esetben azt is jelentheti, hogy msokhoz kell fordulnia, jelzsekrt, hogy mikor egyen, igyon, pihenjen, st nevessen vagy srjon. Jelentheti azt, hogy ersen ragaszkodik egy emberhez, eszmhez vagy trgyhoz az egyik napon, s teljesen elhanyagolja ugyanezt egy msikon. A sajt nrl, rtkekrl, szenvedlyekrl val lland kp hinya a borderline szemlyisg alapproblmja. Vletlenszer ramls a trben a fent s lent brmilyen rzse nlkl, gy, hogy trkppel sem rendelkezik, mely mutatn, hol van pp vagy hov tart. Borderline-nak lenni az rzelmek llandsgnak hinyt, a pillanatrl pillanatra val ltet jelenti, mely folytonossg, bejsolhatsg s jelents nlkli. Aki borderline, az letet tredkekben li meg, inkbb pillanatfelvtelek sorozataknt, mint mozgkpknt. lmnyek klnll pontjai, melyek nem llnak ssze egssz.'

Az lmnyek repedezettsgt az rzelmek tredezettsge ksri. A borderline-ok rzelmei drasztikusan megvltozhatnak egyik pillanatrl a msira, mind minsgkben, mind intenzitsukban. Mindezt az rzelmekre vonatkoz amnzia ersti: gy tnik, az adott pillanatot ural rzelem rkk fog tartani, a fjdalmas rzsek gy vg nlklinek tnhetnek. A borderline ember kptelen felidzni a mltbeli tapasztalatokat, s beltni, hogy a fjdalom tmeneti s 'tllhet'.

A kapcsolatokat tekintve ez a sajtos emlkezeti zavar azt jelenti, hogy a legutols tallkozs esemnyei lekpezhetik a kapcsolat egszt. Ha haragban vltak el, alval gazemberknt emlkszik a partnerre, s keseren vrja a visszavgs lehetsgt. Ha az elvls kellemes volt, hss magasztosthatja a partnert, s alig vrja az jabb tallkozst.

A stabil nkp kifejldse azon mlik, hogy 'magunkkal tudjuk vinni' a j kapcsolatok emlkt, olyan emlkeket, melyek rvnyesek maradnak fggetlenl attl, hogy az adott pillanatban mi trtnik. Aki borderline, valsznleg nem volt kpesek ilyen rzelmi emlkeket alkotni, s szemlyes rtkt teljesen annak fggvnyben tli meg, hogy mi trtnik adott pillanatban a kapcsolatban. A kapcsolat elvesztsvel elveszti az azt ksr bels j rzst is.

Az nszlels dramatikus ingadozsa clok, rtkek s bartok vltozsval jr. gy elfordulhat, hogy szabotlja a sikert pp egy fontos cl elrsnek kszbn, pl. kimarad az iskolbl az utols flvben, vagy lerombol egy j kapcsolatot, pp amikor az tartss vlna.

Ugyanakkor az elhagyatstl val rettegs miatt a borderline-ok, nagyon messzire kpesek elmenni, hogy elkerljk az elvlst, s tlrzkenyek az elutasts brmilyen jelre. Szlssgesen reaglnak, ha valamilyen elkerlhetetlen vltozs kerl egy tervbe, s elkeserednek vagy dhsen kitrnek, ha lemondnak valamilyen trsas esemnyt Sokszor resnek rzik magukat, unatkoznak, nem brjk nmaguk trsasgt. Tl korn vondnak be mlyen egy kapcsolatba: kiadjk magukat s knnyen fggv, st ?tapadv? vlnak. Ez gyakorta elijeszti a remnybeli partnert, s pp a kezdetektl rettegett visszautastshoz vezethet.

A borderline ember elkeseredett, impulzv cselekedetekhez folyamodhat a fjdalmas, vgtelennek tn rzelmek (magnyossg, dh) gyors megoldsra. Ilyen viselkeds lehet alkohol vagy ms tudatmdost szerek fogyasztsa, falsrohamok, impulzv szexulis viselkeds, szerencsejtk, vsrlsi lz, bolti lops, vakmer vezets s ms olyan cselekedetek, melyek nrombolk, s tovbbi fjdalmas rzelmekhez vezetnek. Ilyenkor a dhe gyakran elzheti azokat, akik a leginkbb kpesek lennnek megnyugtatni.

Az ers rzsek torzthatjk valsgszlelst is. Ilyenkor gy kpzelheti, szndkosan ldzik azok, akik miatt pusztn rossz kedve van. Idnknt hangokat is hallhat, melyek megmondjk, mit tegyen vagy gondoljon.

Az intenzv, szlssges rzsek gyakorta vltoznak dhv, mely msok fel kirohansok, vagy tettlegessg, nmaga fel ngyilkossgi ksrletetek vagy szndkos nmegsebests, ncsonkts formjban fordulhat. Az nmegsebzs s ncsonkts a BPD legveszlyesebb s legijesztbb jellemzje, de nem jelenik meg mindenkinl. A fizikai fjdalmat a beteg arra hasznlhatja, hogy elterelje az rzelmi fjdalomtl, s szinte szksge van arra a tudatra, hogy ngyilkos lehet, mert ez azt jelenti, van menekvs rzsei ell.

A tnetek sszefoglalsa

A legszlesebb krben hasznlt mentlis megbetegedsekre vonatkoz kritriumrendszer, a DSM IV, az albbiakban foglalja ssze mindezt:

Borderline szemlyisgzavarban szenved valaki, ha kapcsolatai instabilak, llandan vltozik az nkpe, ingadozik a hangulata, s nem tudja impulzusait ellenrzse alatt tartani. Ezt a mintzatot az albbiak kzl legalbb t maladaptiv vons meglte fejezi ki:

Identitzavarok
1. A vals vagy elkpzelt elhagyats elkerlse rdekben tett ktsgbeesett erfesztsek.
2. lland ressgrzs.
3. Identitsproblmk: llandan vltoz rzsek azzal kapcsolatban, hogy kicsoda s miben hisz.

Hangulati zavarok
4. rzelmi labilits, hangulati ingadozs - intenzv szomorsg, ingerlkenysg s szorongs vltakozsval.
5. Intenzv s ersen hullmz kapcsolatok msokkal, melyeket az idealizls s a lertkels szlssgei kzti vltakozs jellemez.
6. A Harag mrtke gyakran nincs arnyban a kivlt krlmnyekkel, a dh kontrolllsa nehzsgekbe tkzik.

 szelelsi zavarok
7. Stressz hatsra, paranoid gondolatok (gy rzi, ldzik), vagy slyos disszociatv tnetek (gy rzi, ?elklnl? nmagtl, mintha lomban lenne) megjelense.

Viselkedsi zavarok
8. Az esetlegesen nrombol impulzusok (tlkltekezs, vatlan autvezets, falsrohamok, szex, alkohol, drog) ellenrzs alatt tartsnak nehzsgei.
9. Visszatr ngyilkossgi ksrletek, vagy nmegsebzs, ncsonkts.

A BPD lefoysa

A borderline szemlyisgzavar a fiatalok betegsge, s rendszerint serdl- vagy fiatalkorban kezddik. Nem ritka betegsg: a teljes npessg krben 2-3%-ban fordul el. A betegek gy ngytde n. Krnikus s nagyon slyos betegsgrl van sz, ahol a problmk hossz vekig jelen lehetnek s 10 betegbl egy hallos ngyilkossgot kvete el. Az letben maradknl a hosszabbtv javuls nagy vltozatossgot mutat. Egy kisebbsg sikeres a munkjban, boldog hzas s teljesen meggygyul. Egy msik kisebbsg nagyon slyos tnetekkel kzd kzpkorig. Az eddigi legnagyobb kvetses vizsglat eredmnyei szerint az els csoportba tartozk valsznleg klnsen tehetsges, vonz klsej emberek, esetleg olyan knyszeres szemlyisgjegyekkel, melyek az n- s munkafegyelmet javtjk, mg a klnsen lass javuls elssorban a nagyon slyos traumn tesett szemlyeket veszlyezteti.

A legtbb esetben azonban mind az impulzivits, mind az rzelmi labilits idvel s fokozatosan cskken (vele egytt az ngyilkossg elkvetsnek veszlye is), s a beteg vgl viszonylag problmamentesen tud kapcsolatban lni s dolgozni. Azaz a betegsg 'kialszik' a kzpkor elrsvel, s a legtbb beteg jelentsen jobban rzi magt 35-40 ves kora krl.

E javuls httere egyelre rejtly. Azonban ms impulzivitssal sszefgg zavarok, mint az antiszocilis szemlyisg s a szenvedlybetegsgek is albbhagynak nagyjbl ebben a korban.

A BPD nagyon megterhel a csaldtagok szmra. Klnsen nehz kezelni az ngyilkossgi fenyegetseket s ksrleteket. A szlk gyakran azt gondoljk, az hibjuk a beteg llapota, s a beteg ? s vele a terapeuta is - gyakran a szlt hibztatja. Tudomnyos bizonytk ugyanakkor egyelre nem szl amellett, hogy a csald lenne a kizrlagos felelse a BPD kialakulsnak.

A mr idzett dr. Moskovitz ezt rja knyve bevezet fejezetnek lezrsakpp: 'Ha n borderline, elkeseredett kutatsa a lnyeg s rtelem utn, elvezetheti a kezelshez. Terpia segtsgvel megtanulhatja az impulzusok fken tartst s a fjdalmas rzelmek elviselst elg hosszan ahhoz, hogy azok eredete feltrhat legyen. A terapeutval val kapcsolaton keresztl megtanulhatja, hogy a trds kpes tllni a csaldst. Amint egyre jobban bzik msokban, megtanul bzni nmagban is.'

A borderline szemlyisgzavar kezelse

A BPD borzalmas szenvedst r azokra, akikre lesjt. A legtbb beteg lland rzelmi koszt l meg: ingadozst a depresszi, a dh s a szorongs szlssgei kztt. A borderline betegeknek szinte szksgk van az ngyilkossgi ksztetsre, annak rdekben, hogy tudjk, van menekvs rzseik ell. Minden kezelsi md kzs clja a knok enyhtse s egy jobb minsg let lehetsgnek megteremtse kell, hogy legyen. A felpls tja legtbbszr hossz s nehz, de egyltaln nem lehetetlen.

Mivel a borderline szemlyisgzavar (BPD) nrombol tnetekkel s knz rzelmi llapotokkal jr, kezelsnek els lpse a vlsghelyzet stabilizlsa: az nrombol cselekedetek megelzse vagy enyhtse, s a beteg llapotnak javtsa helyzeti tmogatssal. Hosszabb tvon pedig sikeresen alkalmazkod, stabil trsas/pszichs mkdsmd s ersebb stressztr kpessg elrse a cl.

A BPD kezelsre nincsen sajtos vagy mindenhat mdszer. A gygyszeres kezels segthet a hangulat stabilizlsban, a szellemi teljestkpessg javtsban. Az antidepressznsok j nemzedkt jelent SSRI (szeletv szerotonin jrafelvtel gtl) tpus gygyszerek (mint a Prozac vagy a Zoloft) nem csak a depresszin segtenek, de a borderline pciensek ktsgbeesst is enyhtik. Ugyanakkor az antidepressznsok a hangulatingadozsokat nem mindig tudjk megfelelen orvosolni, ezrt ltalban BPD esetn a betegeknek hangulatstabilizl gygyszerek (mint a Ltium) szedst is javasoljk az antidepresszns gygyszer mellet.

Gygyszerrel valamennyire tompthatk az impulzv tnetek is, ugyanakkor az impulzivits s az alacsony szerotonin aktivits sszefggse ellenre az SSRI tpus antidepressznsok ritkn eredmnyeznek e tekintetben ltvnyos javulst.

A leghatkonyabb segtsgnek mg mindig a pszichoterpia tnik - legtbbszr gygyszerrel prostva. Impulzivitsuk miatt a borderline betegek gy ktharmada azonban nhny hnap utn sajnos otthagyja a terpit. Azok, akik maradnak, ltalban idvel, lassan javulnak.

A borderline betegeket jellemz kosz 'nehz esett' teszi ket a terapeuta szemben. A betegnl hnapokig vagy vekig folyamatosan jelen lehet ngyilkossgi hajlam. Radsul ugyanazok a problmk, melyek a beteg msokkal val kapcsolatait jellemzik, kialakulnak a terpis kapcsolatban is. A borderline-ok terpijt bonyoltja, hogy gyakran ms komoly problmval (krnikus depresszival, evszavarokkal, alkohol- vagy drogfggsggel, poszttraums stresszbetegsggel, figyelemhinyos zavarral, pnikbetegsggel) kzdenek, melyekkel a terpiban ugyangy foglalkozni kell. Az Amerikai Pszichitriai Trsasg a legfrissebb BPD-vel kapcsolatos terpis irnyelveiben gy fogalmaz, hogy ez az egyik legbonyolultabb s legnehezebb problma, mellyel a pszichoterapeutk tallkoznak.

A borderline betegek pszichoterpijnak sincsenek bevett kpletei, szmos technikt prbltak mr, s a kezels mdja a beteg ignyei, illetve llapota fggvnyben vltozik. Tbbfle mdszer is van, mely eredmnyes lehet, de klinikai tapasztalatokra s ellenrztt vizsglatokra alapozva az emltett irnyelveket sszellt szakemberek kt terpis mdszert emelnek ki s javasolnak: a pszichodinamikus vagy pszichoanalitikusan orientlt terpit s a dialektikus viselkedsterpit (ez nhny sajtos elemmel felruhzott kognitv-viselkeds terpit takar).

A legkomolyabb klinikai irodalom is a pszichoanalitikusan orientlt terpik krben szletett. Ez nem jl meghatrozhat technika, inkbb a beteg megkzeltsnek, lettrtnete meghallgatsnak egy sajtos mdja. A terapeuta arra sszpontost, hogy ers szvetsget ptsen ki a borderline beteggel. Ha a terpis kapcsolat biztonsgot nyjt, akkor knnyebb a msokkal val jobb kapcsolatok kiptsn dolgozni.

A tudattalan impulzusok hatsa s ezek tudatos elutastsa Freud elkpzelsbl szrmazik. Az rtelmezs, mely a pszichoanalitikusan orientlt terpia megklnbztet jegye, azt jelenti, hogy tudatoss teszi a tudattalant azltal, hogy sszekapcsol egy rzst, gondolatot vagy tnetet egy tudattalan jelentssel. Az rtelmezs clja, hogy megszabadtsa a beteget az el nem ismert motvumoktl, melyek akadlyozzk jelen szksgletei kielgtsnek kpessgben. 

A pszichoanalitikusan orientlt terpia a beteg s a terapeuta kzti kapcsolatra s az indulattvitelre val sszpontostst kvn. Az indulattvitel azt jelenti, hogy a korbbi rzelmi ktelkekbl szrmaz ers rzsek felsznre trnek az intim terpis helyzetben, a betegek jra lhetik a rgi rzelmi konfliktusokat a terapeuta fel irnytva az rzseket, s gy feldolgozhatjk azokat. Hogy segtsk a beteget a helyzet megrtsben, a pszichoanalitikusan orientlt terapeutk rtelmezik az indulattvitelt.

Az indulattvitel mellett a pszichoanalitikusan orientlt terapeutk ms eszkzket is alkalmaznak. Az egyik ilyen a konfrontci, vagy a beteg figyelemnek az ltaluk kerlt dolgokra val irnytsa. A msik a tisztzs. Ugyanakkor a legtbb dinamikus terapeuta elssorban tmogat: nyugodtan meghallgatja a beteget, biztonsgot s megerstst nyjt. Hogy feltr s rtelmez, vagy tmogat megkzeltst alkalmaz-e, az attl fgg, adott helyzetben melyiket tli a beteg szksgleteinek megfelelnek s ltala tolerlhatnak.

Az klinikai tapasztalatok szerint a kognitv-viselkeds terpia, melynek fejlett, az impulzivitst s az rzelmi labilitst clz mdszerei vannak, alkalmas lehet a borderline megbetegeds kezelsre. A kifejezetten a BPD gygytsra kifejlesztett dialektikus viselkedsterpiban, mely a msik javasolt technika, a terapeuta fknt az eltorzult gondolkodsra s viselkedsre sszpontost, figyelmt nem fordtja kzvetlenl a tudattalan impulzusok fel. A kezels azon a felttelezsen alapszik, hogy a borderline betegsg htterben hzd alapproblma az rzelmek szablyozsval kapcsolatos, azaz a srlkeny beteg tlrzkeny minden kls hatsra s nehzsgei vannak az egyensly visszanyersben, ha ers rzelmei kitrtek. A terpia a jelen rzseire s az ezeket befolysol tnyezkre helyezi a hangslyt, kt kulcsfogalma az ?elfogads? s a ?vltozs?. Olyan technikkat alkalmaz, melyek rbresztik a beteget arra, hogy lertkeli nmagt, ezt pedig problmamegolds ellenslyozza, melynek rvn a paciens a nehzsgekkel val megkzds kpessgt s mdszereit sajttja el.  

A dialektikus viselkedsterpival foglalkoz vizsglatok azt lltjk, hogy alkalmazsa sikeresen fkezi az nrombol kszetetseket s cskkenti a krhzban tlttt idt. Ugyanakkor azt nem tudjuk, hossz tvon hatkony kezelst nyjt-e ez a terpia.

A borderline betegeknl gyakorta felbukkan gyermekkori trauma fell tekintetve nhny terapeuta azt javasolja, hogy a BPD kezelsben a poszttraums stressz szindrma terpis gyakorlatt rdemes kvetni. Ezek a szakemberek a negatv esemnyek feltrsra sszpontostanak, annak rdekben, hogy a betegek feldolgozhassk ket. Azonban nincs arra bizonytk, hogy ez a mdszer sikeres. Valjban van nhny rv amellett, hogy akr rthat is, mert a beteg tl sokat trdik a mlttal s nem eleget a jelennel s a jvvel. Radsul a borderline betegek klnsen hajlamosak hamis emlkeket hozni a pszichoterpiba.

Borderlineoknl csoportterpit ltalban csak az egyni terpia kiegsztjeknt alkalmaznak, mert nmagban, gy tnik, kevs betegnl hatkony. Ugyanakkor a csoportterpia segthet az elszigeteltsg rzsnek lekzdsben. Amennyiben csoportterpira kerl sor, az inkbb legyen tmogat, mint feltr jelleg.

A BPD borzalmas szenvedst r azokra, akikre lesjt. A legtbb beteg lland rzelmi koszt l meg: ingadozst a depresszi, a dh s a szorongs szlssgei kztt. A borderline betegeknek szinte szksgk van az ngyilkossgi ksztetsre, annak rdekben, hogy tudjk, van menekvs rzseik ell. Minden kezelsi md kzs clja a knok enyhtse s egy jobb minsg let lehetsgnek megteremtse kell, hogy legyen. A felpls tja legtbbszr hossz s nehz, de egyltaln nem lehetetlen.

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
ra
 
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Magyarorszg idjrsa
A rszletekrt klikk a kpre.
 
Fontos
 
Kultra

www.port.hu





 
Banner
Image Hosted by ImageShack.us
 
Portishead
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!